Mieszkańcy Polski coraz uważniej podchodzą do spraw swojego zdrowia. Doskonale wiedzą, że nawet największe pieniądze nie są w stanie zrekompensować im bólu kręgosłupa, bólów dławicowych czy reumatyzmu. Niestety całe mnóstwo osób jest bardzo podatnych na różne schorzenia. Pośród nich są nawet maleńkie dzieci, które potrzebują żywienia pozajelitowego. Na całe szczęście na dzień obecny jest możliwa refundacja NFZ specjalistycznych wyrobów stomijnych, które poprawiają wygodę życia.

 

Choremu który zmaga się z tego typu chorobami przydatne są specjalistyczne opatrunki a oprócz tego profesjonalnej jakości worki, które umożliwiają właściwe funkcjonowanie organizmu. Dzięki zastosowaniu nowych surowców obecny sprzęt jest o parę klas lepszy od używanego jeszcze dwadzieścia lat temu. By całkowicie możliwe było pokrycie kosztów poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia  chory koniecznie musi udać się po specjalne zlecenie od pielęgniarki przychodni lub lekarza. Dzieje się tak też wtedy, w momencie gdy w grę wchodzi pokrycie potrzebnych wyrobów z zakresu urologii. Niestety w chwili obecnej jego załatwienie jest trochę utrudnione ze względu występującej pandemii koronawirusa. Pacjenci mogą je uzyskać przez specjalny system elektroniczny po uprzedniej rozmowie z jednostką wydającą zlecenia.

 

Musimy także pamiętać, że obowiązkowe jest zrealizowanie w terminie otrzymanego zlecenia. Na szczęście zdecydowana większość chorych jest niezmiernie odpowiedzialna i troszczy się o to, ażeby nie spóźnić się z odbiorem potrzebnych produktów. Niestety pacjentów zgłaszających się po zrefundowanie tych produktów nieustannie przybywa. Przykładem może być refundacja wyrobów chłonnych. W przeszłości nie było aż tylu pacjentów, którym koniecznie trzeba zakładać specjalnych pieluchomajtek z racji problemów z układem moczowym. Byli oni na oddziałach szpitalnych, niekiedy w mieszkaniach. Obecnie co trzeci pacjent zgłaszający się po tego typu refundację potrzebuje specjalnej pomocy. Czy stało się coś co doprowadziło do tak wielkich problemów w tak niezbyt długim czasie? Niewątpliwie ma ogromny na to wpływ jakość życia, codzienne nawyki oraz dodatkowo coraz mniejsza odporność naszych organizmów. Musimy jednakże szczerze stwierdzić, że priorytetowym czynnikiem jest wydłużający się wiek przeżywalności.

 

Społeczeństwo polskie się starzeje. W stosunku do osób żyjących w poprzedniej dekadzie mamy duży odsetek ludzi starszych, a stosunkowo niewielki osób młodych. Zasadniczo strasznie daleko nam nadal do innych  krajów Unii Europejskiej borykających się z brakiem ludzi do pracy a także wymieraniem ludzi. W porównaniu do Belgii, Niemiec albo Włoch i Grecji jesteśmy młodym społeczeństwem. Natomiast porównując się do Iranu nasz odsetek ludzi młodych jest wręcz zatrważająco niski. Z tego powodu można spodziewać się kolejnych kłopotów ze zdrowiem i rosnącymi potrzebami społeczeństwa. Przecież zdecydowana większość starszych osób walczy z schorzeniami, które zakłócają funkcjonowanie i dlatego konieczna jest im specjalistyczna pomoc. Może być ona przekazywana w rozmaity sposób. Takim jednym z nich jest dofinansowanie przez nasze Państwo środków medycznego przeznaczenia ułatwiających egzystowanie i umożliwiających bardziej normalne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *