Lalka Bolesława Prusa podróż w czasie i miejscu

“Lalka” Bolesława Prusa jest powieścią społeczno-obyczajową, która przedstawia Warszawę pod koniec XIX wieku. Jedna z najwybitniejszych powieści polskich wszechczasów oraz obowiązkowa lektura szkolna.

Główną osią powieści jest niespełniona miłość obrotnego przedsiębiorcy Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, kobiety z wyższych sfer. Tytuł powieści nie odnosi się jednak do arystokratki mimo krążących wielu spekulacji. Autor dzieła twierdził, że tytuł powieści jako “Lalka” nasunął się przypadkowo i odnosił się jedynie do zabawki Heluni Stawskiej oraz do wpisu w gazecie o procesie za kradzież zabawki. Wpis ten podsunął mu określony zarys fabularny utworu, z tego też powodu zdecydował się na taki, a nie inny tytuł.

Mimo że głównym punktem powieści jest miłość kupca do arystokratki, książka przedstawia przede wszystkim panoramę ówczesnej Warszawy. Zgrabnie ukazuje punkt widzenia z perspektywy różnych warstw społecznych, obyczaje i wzajemne relacje.

“Lalka” i ówczesna panorama Warszawy
Na listę lektur książka została wpisana w okresie dwudziestolecia międzywojennego i uznawana jest za klasyczną powieść epoki pozytywizmu. Bolesław Prus dał widoczny popis swojemu literackiemu kunsztowi i niesamowicie rozbudowanemu warsztatowi pisarskiemu. W tej wielowątkowej powieści każda postać jest bardzo dobrze rozbudowana, ubogacona charakterystycznymi cechami i wspomnieniami, co ułatwia czytelnikowi utożsamienie się z nimi. Dzięki niekwestionowanemu talentowi pisarskiemu autora mamy możliwość uczestniczenia w fabule, przeżywania oraz spoglądania na ówczesną Warszawę z perspektywy różnych bohaterów. Pisany przez Ignacego Rzeckiego Pamiętnik starego subiekta pozwala nam zaglądnąć do umysłu bohatera powieści, który komentuje wydarzenia współczesne, a także wspomina czasy sięgające Wiosny Ludów.

“Lalka” Prusa – wielowątkowe arcydzieło
Książka w tak wyjątkowo bogaty sposób opisuje miejsca zdarzeń, emocje i myśli bohaterów, że bez wątpienia oczaruje sobą każdego czytelnika. Nie sposób uznać “Lalkę” za nudną lekturę przy tylu wątkach:

– miłości Wokulskiego do Izabeli,

– Pamiętnik starego subiekta Ignacego Rzeckiego,

– wątek baronostwa Krzeszowskich,

– wątek Heleny Stawskiej,

– wątek Juliana Ochockiego.

W tej powieści każdy bohater odgrywa istotną i konkretną rolę oraz podtrzymuje swoją opinię niezależnie od sytuacji. Akcja toczy się dosłownie na każdej stronie.

“Lalka” to powieść nie tylko dla uczniów. Jeśli uwielbiasz klasykę i chciałbyś przenieść się do Warszawy spod końca XIX wieku, koniecznie sięgnij po to arcydzieło. Miłej lektury!