Lalka Bolesława Prusa

“Lalka” Bolesława Prusa to wielowątkowa powieść społeczno-obyczajowa. Należy ona do najsłynniejszych dzieł autora. Wydawana była w odcinkach na łamach “Kuriera Codziennego”, a w 1890 roku w Warszawie po raz pierwszy ukazała się w całości. 

Geneza tytułu “Lalki” Bolesława Prusa

Początkowo Prus zatytułował swój utwór “Trzy pokolenia” odwołując się do trzech generacji reprezentowanych przez bohaterów powieści — Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego. Pomysł na obecnie znany nam tytuł przyszedł do Prusa przypadkiem. Pewnego razu autor przeczytał w gazecie informację o kradzieży lalki, co zainspirowało go do stworzenia wątku z zabawką Heluni Stawskiej. Co ciekawe wyraz Lalka (www.taniaksiazka.pl)występuje w powieści aż sześćdziesiąt dziewięć razy, nie tylko w celu określenia dziecięcej zabawki. 

Dlaczego warto sięgnąć po “Lalkę”?

Akcja utworu ulokowana jest w późnych latach siedemdziesiątych XIX wieku w Warszawie, z epizodami w Paryżu i Zesławiu. Czytając “Lalkę” można szczegółowo poznać, jak wyglądała Warszawa przełomu wieku XIX i XX. Książka zabierze nas na niezwykle interesujący spacer bez wychodzenia z domu. Zachowane zostały w niej topograficzne szczegóły opisu. Główny bohater — Wokulski oprowadzi nas po Krakowskim Przedmieściu, Powiślu i po Królewskich Łazienkach. “Lalka” to powieść posiadająca wiele wątków. Głównym z nich, jak również najczęściej kojarzonym z powieścią Prusa jest nieszczęśliwa miłość przedsiębiorcy do panny z wyższych sfer. W Internecie znaleźć można sporo żartów z opinią na temat Izabeli Łęckiej. Warto sięgnąć po te kultowe dzieło, aby zrozumieć wspominane przekazy internetowe i wyrobić sobie własne zdanie w tym zakresie. Lektura pozwoli nam poszerzyć horyzonty myślowe, a także pobudzi nas do refleksji. Dzieło da nam możliwość, aby zaznajomić się ze szczegółową panoramą warstw społecznych, jak również obyczajami panującymi w dobie pozytywizmu w Warszawie. Prus przedstawia świat pełen barier, biedy i brudu. Kunszt autora widoczny jest w kreowaniu opisu psychologicznego postaci. “Lalka” oceniana jest niekiedy jako nudna książka, z uwagi na jej obecność na liście lektur. System szkolnictwa potrafi zniechęcić do tego tytułu, co jest ogromną stratą dla młodych ludzi. Dobrze jest dać szansę dziełu Prusa, by odkryć, dlaczego przez lata niezmiennie ludzie zachwycają się nad tym utworem. Należy sięgać po klasyki literatury polskiej, gdyż można z nich wyciągnąć wiele dobrego. Nie bez powodu “Lalka” jest wiecznie żywa i doceniana przez współczesnych twórców takich jak na przykład nasza polska noblistka Olga Tokarczuk, która swój zachwyt nad “Lalką” wyraziła w eseju “Lalka i perła”. 

Related posts