Lalka

Krótki życiorys autora 

Bolesław Prus tak naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki, urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie, zmarł 19 maja 1912 roku, polski pisarz, prozaik, nowelista. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w historii polskiej literatury. Oprócz Lalki drugim najpopularniejszym jego była również niezwykle popularna powieść pod tytułem Faraon, która opowiada o antycznych dziejach i przygodach, które miały miejsce w czasach Starożytnego Egiptu. 

Prus to pisarz pozytywistyczny, a jak wiadomo w tamtym okresie głównymi hasłami tej epoki była praca organiczna, oraz praca u podstaw, co sprawiało, że ludzie w tamtym czasie dochodzili do wszystkiego w swoim życiu przede wszystkim ciężką pracą. Dlatego też wszystkie jego książki miały na celu ukazać współczesny obraz społeczeństwa, jak również ukazać różnice pomiędzy różnego rodzaju kręgami kulturowymi. To wszystko sprawia, że jest on jednym z autorytetów w dziedzinie polskiej literatury. 

O czym opowiada Lalka?

Głównym bohaterem utworu Bolesława Prusa jest Stanisław Wokulski, który jest bardzo popularnym warszawskim kupcem, który pewnego dnia poznaje bardzo bogatą i dostojną kobietę, która nazywa się Izabela Łęcka i za wszelką cenę stara się zdobyć względy swojej ukochanej, nie zważając na to, że jest ona bardzo próżna i jedynie dobra materialne sprawiają jej prawdziwą przyjemność, dlatego też w bardzo bezwzględny sposób traktuje wszystkie próby zainteresowania ze strony Wokulskiego. Po pewnym czasie Stanisław wchodzi w konszachty z jej ojcem Tomaszem. Równie ważną postacią na przełomie całego utworu jest również subiekt, Ignacy Rzecki, którego losy zostały opisane w rozdziale “Pamiętnik starego subiekta”. 

W późniejszym czasie Stanisław Wokulski wyjeżdża do Paryża, gdzie spotyka się ze swoim dawnym przyjacielem, Rosjaninem Suzinem, a następnie wspólnie opracowują projekt metalu lżejszego od powietrza, który oczywiście ma zamiar wręczyć dla Łęckiej. Wszystko ulega zmianie, w momencie kiedy widzi ją flirtującą z kuzynem Stawskim i w akcie desperacji Wokulski pewnego razu decyduje się popełnić samobójstwo, po tym jak finalnie przekonuje się, jaka jest prawdziwa natura jego ukochanej. W ostatniej chwili ratuje go dróżnik kolejowy Wysocki, któremu Wokulski jakiś czas temu pomógł w pewnej sprawie niecierpiącej zwłoki. Ostatecznie cała powieść kończy się na tym, że Wokulski był widziany w okolicach ruin zamku, który został wysadzony w powietrze, natomiast Łęcka zdecydowała się na pójście do klasztoru. 

 

Related posts