W czasach nowego budownictwa i coraz to większego rozwoju aglomeracji miejskich, kładzie się niezwykły nacisk na ochronę przyrody oraz ekologię. Coraz większa ilość osób w aglomeracjach generuje duże zapotrzebowanie na nowe lokale. Miejska architektura stara się wyjść na przeciw potrzebom nowych mieszkańców i próbuje rozlokować bloki w ten sposób, żeby nie zaburzały dobrego przepływu powietrza, oraz dodatkowo dostarczały dużo zielonej przestrzeni dla ludności. Poza tym, coraz to częściej możemy spotkać się z potrzebą ludzi, jaką jest dbanie o ekologię i czystość w mieście. tego typu podejście powoduje, że architekci są zmuszeni zatroszczyć się o bardzo dużą sumę na odpady segregowane, koszów na nieczystości po pupilach, oraz głównie wielką liczbę ścieżek dla rowerzystów i dróg dla spacerowiczów. Zatłoczenie w aglomeracjach powoduje zwielokrotnioną liczbę pojazdów na drogach, a co skutkuje pojawiającymi się zakorkowanymi ulicami w dowolnej części miasta.

Coraz większa liczba osób, usiłuje zaoszczędzić swój czas a także wykorzystuje inne sposoby przemieszczania się niż samochód. W bardzo wielu przypadkach są to tramwaje oraz autobusy, jednak coraz to częstszą opcją są rowery a dodatkowo hulajnogi elektryczne. Jak w przypadku tych drugich, nie jest kłopotem jej złożenie a także zapakowanie w futerał oraz noszenie ze sobą, tak w sytuacji roweru, nie jest to już takie proste. Nie mamy, ażeby rower złożyć a także zabierać ze sobą do pracy czy na uczelnię, ze względu na to blokada parkingowa są coraz to bardziej niezbędne na planie każdego miasta. Powinny znaleźć swoje miejsce przy każdym większym budynku w mieście, a ponadto muszą posiadać właściwą liczbę stanowisk. Coraz to częściej możemy spotkać bardzo duże parkingi rowerowe, jakie wyposażone są w dach, a ponadto mają odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą. Jednak, mimo coraz większej ilości takowych miejsc, stale możemy spotkać się z opinią, iż nadal ich brakuje, bądź już postawione są źle tworzone. Są zbyt małe i są w niedogodnych miejscach, przez co teren zajmowany jest przez motory, a także samochody.
To powoduje, iż rowerzysta nie ma możliwości skorzystać z wyznaczonego miejsca oraz musi poszukiwać innej możliwości przy słupkach oraz barierkach. Dlatego tak ważne jest, ażeby na planie miasta wyznaczyć dobrze położone miejsca dla rowerzystów, jak również właściwie je zaprojektować bez szkody dla innych. Miasto dba również o osoby, które nie posiadają prywatnych środków komunikacji i zbudowało system , w którym wypożyczamy sprzęty na minuty. Ten system działa w każdym większym mieście, ma dużą ilość sprzętów oraz parkingów, gdzie możemy po upływie czasu zwrócić rower. Tego typu miejsca w wielu sytuacjach są zlokalizowane przy przystankach bądź w miejscach częściej uczęszczanych jak rynek czy centrum handlowe. Taka inicjatywa, wspiera te osoby, które pragną być ekologiczne, sprawnie przemieszczać się po mieście, ale nie mają możliwości mieć własnego sprzętu. W dynamicznie rozwijających się ośrodkach miejskich takie rozwiązania będą niezbędne na każdej ulicy i przy każdym budynku.