Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i jedynie w Europie uprawa tego gatunku wynosi 47%. Potrzebuje najwyższej jakości ziemi. Duże posiada także wybór właściwego przedplonu, a więc rośliny, która obrasta pole przed posadzeniem na nim tak zwanej rośliny następczej. W sytuacji pszenicy super sprawdzają się te pszenice z rodziny oleistych a także strączkowych. Materiał siewny trzeba odpowiednio wcześniej bardzo dobrze przygotować, m.in. ochronić przed ewentualną łamliwością źdźbła w późniejszym czasie.

Jak siać nasiona? Pierwsza zasada opowiada, by plony nie były w późniejszym czasie gęsto rozmieszczone. Nasiona pszenicy będące w glebie za siebie muszą walczyć o dostateczną ilość wody a także składniki odżywcze (co jest utrudnione przykładowo w warunkach suszy). W dodatku za ciasne rozłożenie produktu siewnego przyczynia się do pojawienia chorób a ponadto znacząco ogranicza równomierny dostęp światła do łanu. Jeśli termin wysiewu z pewnych względów się nieco opóźnił, liczbę nasion należy nieznacznie powiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli przewiduje norma wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew zbóż zazwyczaj powinien odbywać się na głębokość od 2 do czterech cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna natomiast wynosić od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest rośliną wymagającą i choć uprawa pszenicy na nasiona nie należy do najtrudniejszych, to w ostatnich latach posiada na nią wpływ sporo czynników, a głównie: szybkie i gwałtowne zmiany pogodowe a także ogromne amplitudy temperatur, których dawniej nie doświadczaliśmy w aż tak olbrzymim stopniu

Zobacz również: opisy odmian pszenżyta ozimego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *